Taktilna radionica u Vežici

Djeca vrtića Vežica istraživala su osjet dodira, a odgajateljice i roditelji pripremili su im nove poticaje kako bi i nadalje razvijali svoja osjetila i obogaćivali iskustva.

Dodir je vjerojatno jedan od najviše korištenih osjetila. Koža je najveći osjetilni organ našeg tijela. Taktilna percepcija termin je koji označava sposobnost našeg uma da prima i prepoznaje podražaje koje primamo putem kože. Prvenstveno osjećamo dodirom naših ruku što su roditelji i djeca imali prilike osjetiti na radionici izrade taktilnih ploča (za hodanje). Na „maratonu dlanova“ svi su imali priliku opipati različite materijale (kamenčiće, spužvu, legiće, krzno, drvo, staklene kamenčiće, pijesak, školjke...), a maskica za oči dodatno je pojačala osjet dodira. Zajedničkim snagama djece i roditelja izrađene su maštovite taktilne podloge za istraživanje bosim nogama (i naravno, odmah testirane).

Što dijete doživljava taktilnom percepcijom dok upoznaje predmete?

-        Oblik

-        Teksturu

-        Temperaturu

-        Strukturu

-        Težinu

-        Kretnje

-        Vibraciju

-        Prostor između predmeta.

Veselimo se novim aktivnostima koje potiču učenje i razvoj djece.

Vrtić: