Rainbows - Halloween pokusi

Skupina za rano učenje engleskog jezika „Rainbows“ obilježila je ovogodišnji Halloween brojnim hokus-pokusima. Po uzoru na dragu vješticu iz slikovnice „Room on the broom“ koja u svom kotlu izmiješa svakojake sastojke te uz čarobne riječi „Iggety, ziggety, zaggety, zoom!“ stvori čudnovatu metlu, djeca skupine „Rainbows“ stvarala su vlastite čarobne napitke i otkrivala odgovor na brojna pitanja. Među njima su i ona što kada se pomiješaju ocat i soda bikarbona u pokusima „Lava lamp“, „Vulcano“, „Balloon“. Uz veselu dozu igre i mašte potrebnih za čarobiranje, pokusima nisu nedostajala znanstvena objašnjenja prilagođena predškolskoj dobi. U pokusu „Magic milk experiment“ djeca su naučila da čarobni „bijeg“ boje od deterdženta dokazuje pojam površinske napetosti. Otkrili smo da plin koji se oslobodi povezivanjem sode bikarbone i octa zove ugljikov dioksid, da je to plin niske temperature, da je ulje lakše od vode, a topla voda lakša od hladne te da se u pokusu „Walking rainbow“ svojstvo vode koje omogućuje da putuje iz staklenke u staklenku zove kapilarnost.
Nijedan pokus se ne bi mogao izvesti bez roditelja koji su sudjelovanjem u prikupljanju sastojaka omogućili njihovo izvođenje. Velik interes djece i ponos njihovih roditelja pokrenuo je ideju da se pokusi odsada izvode na tjednoj bazi kako bi zadovoljili znatiželju malih znanstvenika!

Vrtić: