Policajac - moj prijatelj

Prometni odgoj djece i njihova sigurnost u prometnim uvjetima sredine u kojoj žive, jedan je od prioriteta u radu s djecom u vrtiću. Pomnim planiranjem aktivnosti kao i uključivanjem u razne akcije, ulažemo znatne napore da dijete od najranije dobi nauči poštivati i pridržavati se pravila ponašanja u prometu. Time se doprinosi postepenom osamostaljivanju, snalaženju u neposrednoj okolini i što je najvažnije, očuvanju sigurnosti djeteta. Policijska uprava, Odjel prevencije, provodi tijekom godine radionice s djecom predškolske dobi u sklopu projekta „Policajac-moj prijatelj“. Tako su policijske službenice Antonija Ferenčak i Nives Kajfeš Grčko provele tri radionice  u Dječjem vrtiću „Morčić“ na Gornjoj Vežici, gdje je dana 16. svibnja u dvije radionice bilo prisutno 75 djece vrtićke dobi. Djeci je ispričano koji su to policijski poslovi, koji su dijelovi policijske opreme (službena kapa, palica, lisice) te im je prezentirana oprema kao što su reflektirajući policijski prsluk i stop palica. Djeca su aktivno sudjelovala u razgovoru o osnovnim pojmovima koji su važni za njihovu sigurnost u prometu. Policijske službenice objasnile su djeci zašto je u policijskom poslu važan dokaz otisak prsta i naglasile su da je upravo hrvat Ivan Vučetić izumio takav način identifikacije osoba. Svako dijete je dobilo obrazac „Moj prvi otisak“ na kojem mogu ostaviti svoj otisak. Za kraj druženja djeci je ponuđeno da borave u policijskom vozilu te su imala priliku isprobati rad sirene i plavog rotacijskog svjetla, u čemu su svi uživali. 

Vrtić: