Afrika u vrtiću Morčić

U skupini Pingvini provodile su se raznovrsne aktivnosti na temu Afrike kao nastavak sklopa aktivnosti o Antartici za koju su djeca pokazala zainteresiranost tijekom zimskih mjeseci. Kroz te su aktivnosti djeca naučila da pingvini žive i na jugu Afrike te tada započinje pravo istraživanje kontinenta Afrike. Djeca su pokazala  visok interes za ovu tematiku pa su u skladu s time i  planirani poticaji kojima se dodatno pobudila znatiželja. Aktivnosti su uključivale upoznavanje životinja koje žive u tom podneblju, izradu podloge za simboličku igru s figurama tih životinja, različite aktivnosti likovnog izražavanja oblika i karakteristika životinja i drugo. Također, djeca su imala priliku upoznati se s plemenima Afrike i njihovom kulturom kroz aktivnosti pregledavanja različitih enciklopedija, fotografija, video zapisa, a  plemena Bušmana i Masaia posebno su privukla njihovu pažnju. Tako su, primjerice, djeca sama bojala tkanine kako bi se mogli oblačiti, izrađivali su nakit te plesali na njihovu glazbu. U konačnici, upoznali su se s karakteristikama kontinenta Afrike kroz različite vrste aktivnosti – kroz istraživačku aktivnost otkrili su stvaranje dina u pustinji Sahari, kroz razne igre se upoznali sa zastavama država Afrike, začinima Afrike i ostalo. Kao kruna svih provedenih aktivnosti nastala je i edukativna slikovnica „Afrička avantura malog pingvina“ u čijem su nastanku sudjelovala sva djeca - od najmlađeg (3.godine) do najstarijeg (6.godina) koji su crtali, bojali podloge i time doprinjeli zajedničkom radu. Tekst slikovnice je napisala odgajateljica Maja Ružić, a tehnički uredile i osmislile odgajateljice skupine Pingvini, Iva Tucić i Kristina Badurina.

Vrtić: