Iščekivanje Svetog Nikole - Galeb (Loptice)

Svaki prosinac u dječjem vrtiću je tradicionalno najsvečaniji i najradosniji mjesec u godini. Prosinac sa sobom nosi mnogo srcu dragih blagdana, a jedan od djeci najdražih zasigurno je i blagdan Sv. Nikole. Običaji darivanja djece na dan Svetog Nikole potiču od legende koja govori o dobroti koju je Sveti Nikola širio potrebitima. Legenda prenosi da je Sveti Nikola darivao djecu svojih sugrađana na dan svog imendana početkom prosinca. Djecu čiji roditelji nisu bili imućni, ali su imali dovoljno i ljubavi i roditeljske brige. Na dan prije Nikolinog imendana ostavljali su obuću na prozorima koja bi ih drugo jutro dočekala puna poklona. Nikola je bio bogat, svoje bogatstvo je dijelio drugima kojima je više trebalo, a naročito je volio dijeliti djeci. Nakon što je Nikola ostario i preminuo majke su stoljećima darivale djecu na taj datum.

U „Lopticama“ djeca su svakodnevno isčekivala dolazak Svetog Nikole; čitale su se legende o Svetom Nikoli, pjevale pjesmice, izrađivale čizmice, te su djeca uz pomoć odgojiteljica napisala pismo Sv. Nikoli. U nedjelju u popodnevnim satima, iz obiteljskih domova stizale su fotografije kako se „Loptice“ pripremaju za dolazak Svetog Nikole i kod kuće. Jedna vesela, pozitivna atmosfera puna topline, ljubavi i uzbuđenja upotpunila je svako dijete, njegovu obitelj i odgojiteljice.

Vrtić: